subtelnie-mowie-fuck
Książka tak popularna, że chyba nie trzeba jej przedstawiać. Zaintrygowana tytułem, który przemówił do mnie błyskawicznie, sięgnęłam po nią z dobrze mi znanym uczuciem podekscytowania, które pojawia się za każdym razem, na widok nowej i intrygującej lektury. Moja pierwsza myśl: “Może w końcu nauczę się, jak przestać się przejmować opinią innych osób na mój temat?”. Dwie minuty później, już byłam poza księgarnią, trzymając w rękach książkę z mocno pomarańczową okładką.
Jesteście ciekawi, jaka była moja pierwsza myśl po przeczytaniu ostatniego zdania książki? FUCK! I nie, nie dlatego, że autor nadużywał tego słowa w książce albo dlatego, że doświadczyłam intelektualnego orgazmu. Wręcz przeciwnie! Po prostu byłam trochę rozczarowana i czułam niedosyt, bo oczekiwałam czegoś więcej po tej rozsławionej lekturze, reklamowanej jako światowy bestseller New York Times. Nie mam zamiaru zabierać się za jej recenzję, bo jestem pewna, że w Internecie znajdziesz ich mnóstwo, ale zebrałam dla Ciebie 11 ciekawych smaczków z tej książki do przemyślenia i ewentualnego wcielenia w życie.

Cel książki

Zanim jednak to zrobię, wspomnę tylko, że za cel tej książki Manson postawił sobie skłonienie czytelnika do głębszego zastanowienia się, co w życiu powinien uznać za istotne, a co nie. W jaki sposób? Przekształcając ból czytelnika w narzędzie, jego traum w siłę, a problemy w problemy nieco lepsze.

subtelnie-mowie-fuck

1. Nie próbuj

„Nasza kultura obsesyjnie koncentruje się dziś na nierealistycznie pozytywnych oczekiwaniach: Bądź szczęśliwszy. Bądź zdrowszy. Bądź najlepszy, lepszy od innych. Bądź mądrzejszy, szybszy, bogatszy, bardziej seksowny, bardziej popularny, bardziej wydajny, bardziej godny zazdrości, bardziej podziwiany. (…)

⇒ Te porady życiowe zafiksowane są na tym, czego nam brakuje – na tym co lepsze, ponadprzeciętne i mimo, że pozytywne, to w kółko nam przypominają kim NIE jesteśmy, jacy powinniśmy być.

2. Przejmuj się mniej

Świat stale Ci wmawia, że droga do lepszego życia to więcej, więcej, więcej – kupuj więcej, posiadaj więcej, rób więcej, pieprz więcej, bądź więcej. (…) Problem polega jednak na tym, że nadmierne przejmowanie się jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego.

⇒ Zamiast przejmować się bardziej, przejmuj się mniej – tylko tym, co faktycznie istotne i najbliższe.

3. Zasada odwrotności

Tak bardzo martwisz się przez cały czas o to, czy postępujesz właściwie, że zaczyna martwić Cię sam fakt, że tak bardzo się martwisz? (…) Albo tak często odczuwasz smutek i samotność, że samo myślenie o tym jeszcze bardziej Twój smutek i samotność pogłębia.”

Zasada odwrotności: “Dążenie do bardziej pozytywnych doświadczeń jest samo w sobie doświadczeniem negatywnym. A akceptacja własnego doświadczenia negatywnego jest paradoksalnie sama w sobie doświadczeniem pozytywnym.“ (Allan Watts)
⇒ Im bardziej zależy nam, by stale czuć się lepiej, tym bardziej maleje nasza satysfakcja, bo pogoń za czymś pogłębia w nas poczucie, że nam tego czegoś brakuje.

4. Zwroty akcji

Olewanie to życiowe zwroty akcji (…). To wpatrywanie się w najbardziej przerażające i trudne wyzwania, jakie niesie nam życie, i podejmowanie mimo wszystko jakichś działań.

⇒ Dla przykładu, były nimi: nasza przeprowadzka do Hiszpanii, czy moje spontaniczne nagrywanie relacji na Instagram bez makijażu. Za bardzo przejmujemy się sytuacjami, które niepotrzebnie zaprzątają nam głowę i nie zasługują na przejmowanie się nimi.

5. Subtelna sztuka olewania

Mark w swojej książce wspomina “subtelną sztukę olewania”, która polega na nauczeniu się, jak się koncentrować w efektywny sposób i swoim przemyśleniom nadawać określone priorytety. Pokazuje, jak wybierać to, co jest dla nas istotne, a co nie jest, bazując na precyzyjnie określonych wartościach osobistych.

Co oznacza olewanie?

  1. Olewanie nie oznacza bycia obojętnym – oznacza brak problemu z bycia innym, w celu dochowania wierności swoim wartościom. Przejmować się można tylko tym, co istotne, a nieistotne – olewać.
  1. Abyśmy mogli olewać przeciwności, najpierw musi zależeć nam na czymś ważniejszym niż przeciwności. Gdy nie mamy problemów, umysł automatycznie znajduje sposób, by jakieś stworzyć, dlatego też musimy znaleźć w naszym życiu coś istotnego i znaczącego, by nie przejmować się kwestiami banalnymi i pozbawionymi znaczenia.
  2. To, czym się przejmujemy, wynika ZAWSZE z naszego wyboru – niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie. Olewanie nie jest czymś wrodzonym – cechą wrodzoną jest nadmierne przejmowanie się. Dopiero wraz z wiekiem i doświadczeniem dostrzegamy, że nie ma sensu się przejmować nieistotnymi drobiazgami, bo nie mają trwałego wpływu na nasze

 

6. Szczęście wynika z rozwiązywania problemów


“Nikt, kto jest naprawdę szczęśliwy, nie musi stawać przed lustrem i wmawiać sobie, że jest szczęśliwy”. Dopiero, gdy znajdujemy problemy, których posiadanie i rozwiązywanie nas cieszy, pojawia się prawdziwe szczęście.

7. Emocje są przereklamowane

“Emocje są biologicznymi sygnałami, mającymi na celu pchnięcie nas w kierunku korzystnych zmian.” Negatywne emocje są wezwaniem do działania, a emocje pozytywne są nagrodą za podjęcie ODPOWIEDNIEGO działania.

8. Wybierz o co chcesz walczyć

Zamiast wyliczać, czego oczekujemy od życia, czym chcemy się cieszyć (np. Łatwe życie, zdrowie, dobre zarobki itp), zapytaj siebie: Jaki ból chcę odczuwać w życiu? O co jestem gotów walczyć? Myślimy o celu, a nie skupiamy się na procesie, który ma nas do niego zaprowadzić.

9. Nie jesteś wyjątkowy

subtelnie-mowie-fuck-cytat

10. Cebula świadomości

„Samoświadomość jest jak cebula. Ma wiele warstw i obierając ją, w każdej, nawet najmniej odpowiedniej chwili, możemy zacząć płakać.”

I warstwa – zrozumienie własnych emocji
II warstwa – umiejętność zadania sobie pytania: dlaczego odczuwam określone emocje
III warstwa (trudna do osiągnięcia, ale najistotniejsza) – osobiste wartości = potok

11. Gówniane wartości

„Jeśli chcemy zmienić sposób postrzegania własnych problemów, musimy zmienić system wartości i/lub to, według jakich kryteriów mierzymy poziom sukcesu lub porażki.”

Źródło złych problemów – gówniane wartości:
– Przyjemność – nie jest przyczyną szczęścia, a efektem
– Sukces materialny
– Monopol na nieomylność
– Wieczny optymizm – bez względu na okoliczności

 

12. 5 nieintuicyjnych wartości najbardziej przydatnych w życiu

  1. Radykalna postawa odpowiedzialności – przyjmowanie odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w naszym życiu, niezależnie od tego, kto ponosi za to winę.
  2. Pozostawanie w stanie niepewności, przyznawanie się do ignorancji i ciągłe podawanie w wątpliwość własnych przekonań.
  3. Docenianie porażek, dążenie do odkrywania własnych wad i życiowych błędów w celach ich naprawy
  4. Eliminacja wartości, których nie uznajemy za własne, zdolność do odmawiania i przyjmowania odmów, a tym samym jasnego określania, co w życiu akceptujemy, a co nie.
  5. Poczucie śmiertelności = wartość kluczowa! Umożliwia nam nadanie odpowiedniej perspektywy wszystkim innym wartościom

To, co bardzo mi się spodobało w tym poradniku, to storytelling, czyli przedstawianie poszczególnych zagadnień w oparciu o jakąś historyjkę, anegdotkę, czy też osobiste przeżycie autora książki, dzięki czemu łatwiej można było sobie je zobrazować i zapamiętać.

Celowo nie przedstawiłam Wam wszystkich przemyśleń Mansona z tej lektury, żebyście sami mogli wziąć ją do ręki i wyrobić sobie swoją własną opinię na jej temat. A gdy już to zrobicie, koniecznie podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami w komentarzu. 🙂

Ściskam,
Gosia

strategia budowania marki online instagram